Abdominal Obezite

Sponsor Bağlantılar

abdominal-obezite

Abdominal obezite

Yaşlı nüfusun büyük çoğunluğu abdominal obeziteye maruz kalmıştır ve kardiyovasküler hastalıkların gelişiminin risk grubuna girerler. Sağlığa esas tehlike bu zaman viseral piyin (yani qarin kalça) artmasıdır ki, bununlada insülin rezistentliyin gelişimini, dislipidemiyani, metabolik sendromu, ikinci tip diyabeti ve aterosklerozu koordine.

Obezite ayrıca sıklıkla miyokard krizinden ve qulaqcıqların səyirməsinə neden olur. Viseral piyin azaltılması metabolik hastalıkların gelişme riskinin ve kardiyovasküler hastalıkların azalmasına bir anahtardır. Viseral yağ faliyet değildir. Triqliseritlərdən oluşan iyi asitlerinin portal dolaşımdaki sistemine geçmesi önemli olabilir ki, buda insülin rezistentliyin gelişmesine yol açıyor. Serbest yağ asitlerinin geçmesi ise karaciğer aterogen lipoproteidler yaratmasını stimulaşdırır. Ayrıca yağ dokusunun sinyal moleykulları (adipokinlər) endotelial disfunksiyanı zorlaştırmaktadır. Adipokinin səvviyəsi viseral piyin artamasına uygun olarak çoğalıyor. Abdominal yağlanmayı objektif ve en hassas göstergesi belin dairesinin ölçüsüdür. Uluslararası diyabet federassiyasının raporu ve belin dairesinin erkeklerde 94 cm’den, kadınlarda ise 80 cm’den yukarı olması yüksek yoğunluklu lipoproteidlərin düşük seviyesi, triqliseridlərin ve glikozun yüksek düzeyi ile birlikte kalp-damr hastalıklarının yüksek gelişme riskine zemin verir. Günümüzde yağlanmayı olmayan medikamentöz tedavi yöntemleri yaygın olarak kullanılmaktadır buraya hayat tarzının değiştirilmesi, yağsız ve düşük kalorili diyet, yoğun fiziksel aktivite aittir. Fakat onlar uzun süre etkisi tutmak için başarılı olmuyor ve farmakolojik preparatlardan da kullanmak gerekir. Endokannabinoid sistsm (EKS) denilen sistemin spesifik reseptorlarının blokatorlarına büyük ümüdler bəslənir.Bu hormon ve neyrorequlyatorların hazırlanmasına etkileyen neyrorequlyator sistem olup, iştah ve doyma hissi arasındaki denge sorumludur. EKS enerjik homeostaza– sarf edilmiş, gözaltına alınmış ve kullanılacak yağların miqdarnin requlyassiyası aracı ile kontrol ediyor. Bu süreç özünde iştahaya ve lipit alışverişi hipotalamik kontrolü birleştirir. Onun bozukluğu sırasında obezite gelişme edir.Endokannabinoidlər besin alımı sırasında mide-bağıisaq traktı tarafından üretilen ve EKS reseptörlerine etkileyen maddelerdir. Eğer gıda dadlıdırsa, yüksek kalorili ve yağlarla səngindirsə o hipotalamus EKS hiperaktivassiyası oluşur, o da iştahanın artmasına ve lipogenezin güçlenmesine yol açıyor, doyma hissi ve enerji tüketimi sırasıyla azalır.

Sponsor Bağlantılar

Yağlı gıda endokannabinoidlərin biosintezi için doymamış yağ asitlerinin kullanımını artıtır ki, bu da ayrıca EKS hiperaktivliyinə yol açıyor. EKS reseptörleri 1990 da (birinci tip-CB1) ve 1993 de (ikinci tip- CB2) keşfedilmiştir. Reseptörlerin yüksek konsentrassiyası baş beyinin kabuğunda, beyincikdə, hipokampda, qabıqaltı nüvələrdə, hipotalamus ve mide- bağırsak traktına kutlanmıştır. Geçenlerde CB1, CB2 reseptorlarinin seçici biokatorları tespit edilmiştir, bu da EKS-e terapötik etkilemeye yeni amaç qoyulmuşdur.Daha çok öğrenilmiş ve klinik araştırmaların 3. fazasını geçmiş CB1 reseptorunun blokatoru SR141716A (rimonabant) – dır. Çalışmalardan alınan bilgiler gösteriyor ki, bu prerparat (hipokalorili dieata ile birlikte) çekini önemli ölçüde düşürür ve ikinci tip diyabetli hastaların vəziyyıtini geliştirir. Ayrıca o plazmada adiponektinlərin seviyesini ağırlık azalmasından bakılmaksızın önemli derecede yükseltir, nikotin bağımlılığına olumlu etkiler. Endokannabinoid sistemin reseptorlarının blokatorlarının uygulaması abdominal piylənməyənin tedavisinde çok umut verici bir yöntemdir. Yeni sınıf moleküllerin yağların ve glikozun metabolizminə, iştah ve doyma hissine etkisi, yağların toplanması ve tüketimi aracının harmoniyalaşması yoluyla enerjik homeostazın restorasyonu pilənmə ile mücadelenin sonuçlarını önemli derecde iyileştirecektir. Önlemek, en önemlisi ise viseral piyin önemli ölçüde azalması sonucunda kardiometabolik hastalıklarla xəstələnmənin ve ölümün azalması bekleniyor.

77 views

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir