Boy uzatan besinler

Sponsor Bağlantılar

seca206alt

Ailelerin sağlıklı beslenme konusunda daha fazla bilinçli hareket etmeye çalışsalar da, bazen istenmeyen hatalar yapıyorlar. Bunun için size birkaç tavsiye veriyoruz.
Süt
Süt ve diğer süt ürünleri çocuğunuzun boyunun uzamasında özel öneme sahiptir. Günde iki bardak süt içilmesi boy uzamasına faydalı olmanın yanı sıra, aynı zamanda kemik yapısının da güçlenmesini etkiler. Sütün boy uzatmasına daha çok yararı değsin diye gece yatmadan önce içirilmesi önerilir. Çünkü o saatte içilen süt boy artırma hormonunun salgılanmasını sağlayacak.
Süt ürünleri
İçerisinde kalsiyum bulunan bu gruba yoğurt, ayran ve peynir içerir. Özellikle yoğurt çocuğunuzun sebze yerken tabağında olmalıdır. Tek peynir yemeyen çocuklara peynirli börek ve poğaça hazırlayabilirsiniz                                           Brokoli                                     

Sponsor Bağlantılar

Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve vücudun korunmasında başrol oynayan brokoli, çocuğunuzun boyunun uzamasını sağlayan önemli sebzedir. Çocuklar tarafından çok sevilmese de, belli mecburiyyetle yedirilmesi gerekiyor. Yapılan bilimsel araştırmalara göre sevilmeyen besinleri belirli bir kural ile yendiğinde zaman içerisinde alışkanlığa yol açtığını söylüyorlar.
Kuru meyveler
Kuru meyveler kalsiyum kaynağıdır. Bu nedenle de boy uzamasını sağlar. Kuru meyvenin yenme miktarı önemlidir. Çünkü çok kabul edilirse kilo sorununa neden olabilir. Gün içinde 4-5 kuru kayısı, 2 kuru incir, bir avuç siyah kuru üzüm pes edecektir.
Susam
En yüksek kalsiyum teşkil eden gıda gibi çocukların menüsünde önemli olan susam yağ içeriğinin fazla olması nedeniyle tehlike arz etmektedir. Çocuklara bazı günler ekmek yerine simit verilebilir.
Soya fasulyesi
Soya fasulyesi kalsiyum içeren zengin olan besinlerdendir. Genellikle ülkemizde salata olarak yenir. Çocukların boyunun uzamasında yararı olacak bu gıdaya ihmal etmeyin.

507 views

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir