Damla sakızının faydaları

Sponsor Bağlantılar

060220141130167563451_2

Damla sakızı sakız ağacından elde edilir. Türk ve Yunan mutfağı ve ayrıca ilaç yapımında kullanılır.

Aslında sıvı olan damla sakızı güneşte kurutularak sert ve dağılan yarı şeffaf damlacıklar haline getirilir. Ağızda çiğnendiğinde yumuşar ve parlak beyaz renk alır. Başta iyi bir tadı olmasına rağmen bir süre çiğnendiğinde ağıza çam kokusunu andıran bir ferahlık verir.

Avrupa Birliği Sakız Adası’ndaki damla sakızı üretimini koruma altına almıştır. Pirgi köyünde küçük bir damla sakızı müzesi de vardır.

Sakız adasından başka Çeşme Yarımadasında da geleneksel olarak bir miktar damla sakızı üretilmektedir. Sakız adasından sadece 8 km uzaklıkta olan bu bölge de adadakine benzer elverişli bir iklime sahiptir.

Sponsor Bağlantılar

TEMA Vakfı Çeşme’de mevcut doğal sakız ağaçlarının korunması ve yenilerinin inşa edilmesi için bir proje hazırlamıştır. Projenin bir bölümü de damla sakızı üretiminin ticari olarak cazip hale getirilmesi ve ağaçların korunmasıdır. Proje kapsamında 2008 ve 2011 yılların arasında İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü tarafından sağlanan 149 hektar alana 3000 adet sakız ağacı dikilmiştir. Projenin 2016 yılına kadar sürdürülmesi öngörülmektedir.

Damla sakızının faydaları

– Mide rahatsızlıklarına iyi gelir.

– Kısırlık için etkilidir.

– Bronşları ve nefesi açar, astıma iyi gelir.

– Diş problemlerinin tedavisinde yararlıdır.

Antiseptik özelliği sayesinde ağız hijyeni sağlanıyor, dişleri korur.

Mide ağrıları olan kişilerde, mide yanmalarına, özellikle aç karnına yemekten yarım saat, bir saat önce damla sakızı kullanarak midede bulunan yanmanın önler.

Göğüs hastalıklarında da damla sakızının çok güzel bir etkisi vardır. Nefes darlığı çekenlere de bu tür faydaları var. Toz haline getirilerek daha çok kullanılır. Su ile karıştırılarak içilebilir.

 

2.131 views

Google Aramaları:

  • damla sakızı faydaları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir