Demir eksikliği zeka geriliğine yol açar

Sponsor Bağlantılar

imgres

Demir eksikliği zeka geriliği de dahil olmak üzere birçok sağlık sorununa neden olur. Demir eksikliğinin belirtileri ve içinde demir olan sebze, meyve, deniz ürünleri, et ve tüm gıdaları listeye alıp size sunuyorum.
Tüm dünyada en sık rastlanan demir eksikliği, özellikle gelişmekte olan ülkelerde önemli halk sağlığı sorunudur. Demir eksikliğinin tüm dünyada kaç çocuğa etkilediğine dair kesin bir bilgi olmasa da anemi, demir eksikliğinin dolaylı bir göstergesi olarak ele alındığında, gelişmekte olan ülkelerde okul öncesi yaştaki çocukların çoğunda ve gelişmiş ülkelerdekilerin de en az% 30-40 da demir eksikliği olduğu tahmin ediliyor .
Demir eksikliğinin anemi dışında yol açtığı en önemli sorunlardan biri ise çocuğun zeka gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir bilmesidir. Acıbadem International Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İhsan Şahla, demir eksikliğinin zamanında fark edilmezse, zeka katsayısının düşmesi ve zihinsel fonksiyon bozukluğunun kalıcı hale dönüştürülebileceğini bildirdi.
Zeka seviyesini 5 puan düşüyor
Demir eksikliğinde eritrosit, bir başka deyimle kan hücreleri üretiminin etkisi altında kalmadan önce merkezi sinir sistemindeki demir azalır. Bu azalma dopamin, serotonin ve noradrenalin gibi beyin hücrelerinin haberleşmesinde görevli olan maddelerin üretimi, fonksiyon ve parçalanmaları için gerekli olan demire bağlı enzimlerin aktivitesini bozar. Bunun sonucunda da beynin hızla büyüdüğü ve temel psikomotor becerilerin kazanıldığı süt çocukluğu (1-12 ay) döneminde oluşan demir eksikliği zeka gelişimini olumsuz yönde etkileyebiliyor. Öyle ki, zeka katsayısı (IQ) kalıcı olarak, olması gereken seviyenin yaklaşık 5 puan düşebiliyor.

Demir eksikliği zeka geriliğinin sebebidir
 

Sponsor Bağlantılar

Peki demir eksikliği hangi sinyallerle kendini gösterir? Dr. Ihsan Şehla dikkat edilmesi gereken belirtileri şöyle sıralıyor: “Deride solukluk, huzursuzluk, iştahsızlık, kalp atışında hızlanma problemi varsa, aileler zaman kaybetmeden doktora başvurmak gerekir. Demir eksikliğinde besin olmayan maddelerin yenilmesi (buz, toprak) veya duvar ve metal maddeleri yalamak gibi alışkanlıkların oluşur. Dikkatsizlik ve fikir cemlemek gibi zorlukları da demir eksikliği de uyarı olarak kabul edilir ”
Yapılan hatalar demir eksikliğine neden olur. Bu hatalar ise şunlardır.
En sık görülen neden düzgün beslenmemektir.
Dr. L. Şehla düşünün ki, doğru beslenme veya bir deyişle demirin besin yoluyla yetersiz alınması demir eksikliğinin en sık rastlanan nedenidir. Bazı hastalıklar da demirin yetersiz alımına neden olabiliyor. Yoğun burun kanamaları, bağırsak polipleri ve bazı bağırsak parazitleri de demir kaybıyla sonuçlanabilir bilir. “Demir eksikliğine yol açan bir diğer önemli faktör de, artmış olan ihtiyaçtır” diyen Dr. Ihsan Şehla sözlerine şöyle devam ediyor: “Ana karnında bebeğin demire olan ihtiyacı artar. Zamanında doğan bebeklerin demir depoları ilk 5-6 ay için yeterli olur. Ancak gebeliğin ikinci döneminde beslenmede demir içeren menüye yer verilmezse demir eksikliği görülebilir. Bunun sonucunda da demir eksikliği gelişme ediyor. ”
Demir eksikliği zeka geriliğinin sebebidir.
Demir eksikliğinden korunmanın 6 en ince makamı var:
1. İlk 6 ay bebeğinizi sadece anne sütüyle besleyin.
2. 6. ayda ek besinler vermeye başlayın. Bu besinler içinde kırmızı ve beyaz et, yumurta sarısı, karaciğer, baklagiller ve yeşil yapraklı sebzeler gibi demirden zengin besinler olmasına dikkat edin.
3. beslenmesinde demir sindirimini kolaylaştıran limon, portakal, domates gibi C vitamininden zengin besinleri bol edin.
4. Demirin sindirimini azaltan çay ile ekmek kenarı vermeyin.
5. Mümkünse 2 yaşına kadar ek besinlerle birlikte anne sütü vermeye devam edin ve inek sütünden kaçının.
6. 1 yaşından sonra günlük süt alımının 500 ml-i geçmemesine dikkat edin.
İçinde demir bulunan, et ürünleri, deniz ürünleri, sebzeler, meyveler, tahıllar ve diğer tüm besinleri listeye aldık.
Demir içeren et ürünleri
Sığır eti, kuzu eti, hindi eti, tavuk eti, dana eti, kuzu ciğeri, kaz ciğeri, yumurta.
Demir içeren deniz ürünleri
Demir eksikliği zeka geriliğinin sebebidir.
Karides, deniz tarağı, istiridye, ton balığı, sardalya, mezgit balığı, uskumru.
Demir olan sebzeler
Ispanak, tatlı patates, bezelye, brokoli, fasulye, pancar yaprağı, pazı.
Demir içeren tahıl ürünleri
Beyaz ekmek (zenginleştirilmiş), tam buğday ekmeği, zenginleştirilmiş makarna, buğday ürünleri, kepekli tahıllar, mısır, yulaf, çavdar ekmeği, zenginleştirilmiş pirinç.
Demir içeren meyveler
Çilek, karpuz, üzüm, incir, kuru kayısı, kurutulmuş şeftali.
Demir içeren diğer besinler
Soya peyniri, fasulye, domates, kurutulmuş bezelye, mercimek, mısır şurubu.

383 views

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir