Demodeks-cilt altı kenelerin tedavisi

Sponsor Bağlantılar

demodeks-ve-keneDemodekoz hastalığını insanların yağ bezlerinde ve saç follikullarında yaşayan mikroskobik demodeks gənələri engellenmektedir.

Bu hastalık kendisini bu gibi simptomlarla göstermektedir: insanların yüz derisinde gözenekler genişler, kırmızı lekeler oluşur, deri aşırı yağlanır, qaşınır, yüzeyi pürüzlü (engebeli) olur, burun boyutları büyüyor, renk deyişilir (göyümtül-kırmızı, erik benziyor) . Erkeklerde yüz derisinde kene olan nahiyelerde tüyler dökülür.

İnsanların büyük bir kısmı bu sorunları kendileri gidermeye çalışır veya hekim-dermatoloqa yok, çeşitli “kosmetoloqlar” başvuruyorlar. Bu ise sadece durumun daha da ağırlaşmasına neden olur. Demodekoz yeterince ciddi ve tehlikeli bir hastalıktır ve kendi kendine geçip gitmiyor. Hastalık uzun süre devam ederse, gənələr göğüs ve sırt bölgesine de yayılabilir.

Hastalığın tedavisi uzunmüddetlidir ve kompleks şeklinde yapılır. Dolayısıyla deride herhangi sorunlar ortaya çıktığında, öncelikle hekim dermatoloqa başvurmak gerekir. Bu “adi sivilceler” yok, daha ciddi deri hastalığı olabilir.

Demodekoz tek yüz derisinde değil, başin tüylü nahiyesinde, kirpiklerde ve kaşlarda da olabilir. Bu zaman saçlar, kiprikler ve kaşlar dökülür, deri kızarıyor, qaşınır. Gözlerde yorgunluk, sinirlilik, göze “dökülen kum” hissiyatı oluşur.

Sponsor Bağlantılar

Demodeks gənələrinin sevdiği nahiyələr – göz kapağı ve derisi, qaşüstü ark nahiyesi, alın, burun-dudak büküşləri, çene ve dış kulak geçeceği.

Demodeks gənələri yaygın parazitler. Onlar organizmadan kenarda uzun süre yaşayabilir. Demodekoz hastalığı temas yoluyla bir insandan diğerine yayılır. İşte bu səbəbdər diğer insanlara ait daraqlar, mendiller, kozmetik ve cilt bakımı araçlardan vb. kişisel eşyalardan kullanmak olmaz. Gənələr uzun süre kozmetik kremlerde ve diğer kozmetik araçlarda yaşayabiliyor.

Yaz aylarında demodekoz hastalığına daha sık rastlanır.
Onu da arz ulaştıralım ki, sağlıklı insanların bir bölümünün derisinde bu gənələri bulmak olur. Fakat bu hiç de o demek değildir ki, bu insanlarda demodekoz mutlaka gelişecektir. Hastalık daha çok bağışıklık sistemi zayıflamış, metabolizma bozulmuş, kronik mide-bağırsak hastalıkları olan insanlarda rastlanır. Güçlü duygusal stresler, solyariy ve günün altında kararma ile yolsuzluk demodekozun oluşmasına neden olabilir.

Demodekoz hastaları için ipuçları:
Demodeks gənələri suyu çok sevdiğinden haftada iki kez yıkanmak gerekir.
Yüz derisi aloye ve lahana suyunda ıslatılmış salfetlərlə maske edilir.
Bağışıklık sistemi güçlendirmek, direnci artırmak için immunotea çayı ve Şifa vitamini içilmesi önerilir.
Yüz derisi günde 3-4 kez sepgiler için FİTOLOSYON vasıtasıyla silinir.
Tük yastıklara reddedilir ve düzenli olarak yatak seti yıkanır, ütülənir ve tazelenir.
Cilt güneş ışınları, rüzgar ve shaxtadan korunmalıdır.
Gıda rasionundan keskin baharatlı, tatlı, yağlı gıdalar ve alkol çıkarılmalıdır.

Daha çok meyve ve sebzelerden kullanılmalıdır.

19.986 views

Google Aramaları:

 • demodex nedir
 • demodeks tedavisi
 • demodex tedavısı
 • demodeks paraziti tedavisi
 • demodeks
 • demodeks nedir
 • demodex folliculorum tedavisi
 • demodex tedavi
 • demodeks tedavi
 • insanda demodeks tedavisi

One thought on “Demodeks-cilt altı kenelerin tedavisi

 • 4 Kasım 2015 at 12:02
  Permalink

  Merhaba,
  Ben Bahar
  yuzumde sivilceye benzer seyler olusuyor sadece yuzumun sag yanagimda ve cenemde.
  bu nedemek oluyor yardim edermisiniz.

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir