Doğum sonrası kanamalar

Sponsor Bağlantılar

doğum-sonrası-adet-kanaması

Doğum sonrası kanamaların 4 nedeni olabilir:
Tüm dünyada anne ölümlerine neden olan en önemli neden doğum sonrası kanamalardır. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Perinatolog Doç. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç doğum sonrası kanamaların sebeplerini sıraladı.
Doğum sonrası kanamalar doğum son döneminde, yani bebeğin anneden ayrılması zaman yaklaşık 1000 ml den daha fazla kanama olmasıdır. Normal yolla doğumlarda kan kaybı sezeryan ile doğumlardan daha azdır. Hamilelik sırasında meydana gelen değişiklikler sayesinde annenin kanı daha sulu olması nedeniyle yaklaşık 1-1,5 lt kan kaybı olabiliyor. Gebelik döneminde yeterli ve dengeli beslenmeyen ve demir destek tedavisi almayan hastalarda bu durum daha sık görülür, ek olarak daha az kan kaybı daha fazla olur.

1- Rahim kaslarının sıkılamaması (Uterin atoniya): Doğum sonrası kanamaların en önemli sebebidir. Rahmin aşırı gerilmesine neden olan durumlar polihidroamnion (suyun fazla olması), iri bebek, hızlı veya uzamış doğumlar, miyomlar kanamaya neden olabilir.

Sponsor Bağlantılar

2- Rahimde kalan ürünler: Ana rahminde çiftin parçasının kalması veya yapışmasına bağlı olarak kanama görülebilir.
3- Genital bölgenin alt kısmının sakatlıkları: Doğum kesiti (epizyotomi), müdahaleli doğumlar yani forceps veya vakumla doğuma bağlı olarak çocukluk duvarında veya rahim ağzında oluşan yırtıklar bağlı kanamalar olabilir.
4- Rahimin yırtılması (Uterin rüptür): Gerçekleştirilen rahim işlemlerine (sezeryan, miyom ameliyatı, rahim içi perde işlemleri) bağlı olarak bu işlemlerden sonra özellikle, normal doğum denenmesi sonucunda bu tip kanamaların olması mümkündür ve sonuçları oldukça zor olabilir. Bu nedenle daha önce rahim ameliyatı geçirmiş gebelerin doğumu normal yolla istemeleri halinde hekimi ile danışması önemlidir.

5- Pıhtılaşma ihlali: Amniyon sıvı (embolisi) gebeliğin artırdığı yüksek tansiyon, plasenta Dekolmanı (bebeğin zamanından önce doğması), ölü hamileliğin fark edilmeyip uzun süre annenin karnında kalması gibi nedenlere bağlı gelişen kanamalardır.

Tedavisi

Doğum sonrası kanama zamanı ilk adım hastanın tansiyon ve nabzını normale düşürmek ve kanamayı durdurmakta. Bunun için hastaya ilk önce kaybettiği miktarda sıvı (sistem) katılır. Bu nedenle klinikaya başvuran tüm gebelerin kan grubu daha ilk başvuruda bilinmelidir. Kanamanın asıl nedenine yönelik tedavi uygulanmalıdır. Buradaki temel amaç öncelikle rahmin korunmasıdır. Ancak rahimden kaynaklanan kanamalarda bazen en son çare olarak kanamanın durdurulabilir için rahmin alınabilir bilmesidir.

86 views

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir