Fazla kilonun diyabete etkisi

Sponsor Bağlantılar

 

fft99_mf6040888

Diyabette vücut ağırlığı sorunu oldukça önemlidir. Eski zamanlarda insan besin arayışı sırasında o kadar fiziksel güç sarf ediyordu ki, yediği gıda sürede sindirim olunurdu ve kilo fazlalığı sorunu meydana gelmezdi. İnsan gün içinde en az 3-4 kez gıda alır. Buna göre insan hem de fiziksel güç sarf etmelidir. Hiçbir fiziksel aktivite olmuyorsa, alınan gıdanın bir parçası vücudun ayrı- ayrı bölümlerinde yağ şeklinde toplanmaya başlar. Genellikle ayrı- ayrı nahiyelerde yağ şeklinde toplanan aşırı kilo insan aç kaldığında veya zayıf Tüketildikten harcanan bu zaman ağırlığı azalır. Modern dönemde insanlar çok gıda alır, fakat az harekette olurlar.

Sponsor Bağlantılar

Bugün insanlar asansör, otobüs, makine, elektrik, distansion yönetilen ekipman kullanıyor ve hareketsiz yaşam tarzı geçirirler. Demek ki, aşırı kilo sorunu devam etmektedir. Aldığımız besin yağ şeklinde deri altına 12 toplanmaya devam ediyor. Fakat unutulmamalıdır ki, burda irsilik de büyük rol oynuyor. Kök-babanın çocuğu da çok zaman artık ağırlıklı olur. Ancak öyle bir kilo yok ki, onu azaltmak mümkün olmasın, hatta önlemek azıcık azalması bile sağlığın iyileşmesine olumlu etkisi vardır. Tip 2 şekerli diabetin oluşmasında ve gelişmesinde artık çekinin çok büyük etkisi var. Böyle hastaların% 80-90 ten fazla kilo problemi var. Malumdur ki, tip 2 diyabet, esasen, kalıtsal karakter ve bundan daha çok yakın akrabalar uğrar (ebeveynler ve çocuklar, bacı, kardeş). Normal vücut ağırlığı olan hastalarda insüline hassas noktaların kusurlu olmasının aşırı kilo ile hiçbir ilgisi yoktur.

Aşırı kilo insanda sadece diyabet hastalığının oluşma riskini artırır, hem de arteriyel kan basıncının ve kan kolesterol yükselmesine sebep olur. Ayrıca, aşırı kilo kemikleri ve eklemleri deformasyon koyuyor, diğer hastalıklara yol açıyor.

Vücudun artık kütlesi çok büyük olduğunda onu normal ağırlığa getirmek kolay olmuyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, kaçının normal değerlere kadar azaltılması kanda hem şekeri, hem de kolestrolu düşürmeye yardımcı olur. Hastanın ağırlık her hafta 0,5-0,8 kg azalması iyi olur. Önlemek bile değişim temposu organizma için daha iyidir ve sürekli etkisi olur. Vücut ağırlığının sürekli olarak optimum noktaya bakım her hastadan ömrü boyunca kontrollü olmayı ve bu kontrol etmeyi gerektirir.

26 views

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir