Günde 7 dakika koşarak ömrünüzü uzatın

Sponsor Bağlantılar

sporun-faydalari

Fiziksel hareketlerin faydalı etkisi bu hareketlerin intensivliyindən ve sürecinden o kadar da bağlı değildir.

Günde toplam 7 dakika koşuyla uğraşmak genel hastalıklar yüzünden zamansız ölüm riskini yüzde 30, kalp-damar hastalıklarından ölüm riskini ise yüzde 45 azaltıyor.

Iowa Üniversitesi araştırmacı-alimleri 18-100 yaşlarında 55 binden fazla Amerikan sakininin hayatını 15 yıl gözlem ve analiz ederek bu sonuca geldiler.

Sponsor Bağlantılar

“Daily Mail” yayınının haberine göre, deney süresince bu adamların 3 binden fazlası öldü. Onlardan 217 kadarının ölümüne neden kalp hastalığı olup. Araştırma katılımcılarının ortalama her 4 kişiden biri qaçışla uğraşıyordu. Anlaşıldı ki, qaçışla uğraşanlar bunu etmeyenlerle kıyasla 3 yıl çok yaşadılar.

Araştırmanın sonucunun psikolojik önemi de az değildir, çünkü kaçmak isteyen, ancak bunu yapmayanlar çoğu zaman faktörünü temel göstermektedir: onlar koşuya çok zaman harcamak istemiyor veya buna imkanı olmadığını söylüyorlar.

Anlaşıldı ki, haftada yaklaşık 50 dakika asta yürüyüşle kaçan insanların koşudan elde ettiği etkiyi daha hızlı ve daha uzun süre kaçan insanların edindiği effektle yaklaşık aynıdır.

Bu demektir ki, haftada yaklaşık 50 dakika (günde en azından 7 dakika) asta yürüyüşle kaçınmak önerilir.

78 views

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir