Hamilelik sırasında şişme ve uyuşma

Sponsor Bağlantılar

17601

Hamilelik sırasında ellerde, ayaklarda şişlik (Ödem)

Hamilelikte sıkça rastlanan şikayetlerden biri de özellikle ayaklarda ve ellerde görülen tümörler. Gebeliğin ilk aylarında pek rastlanmaz, gebeliğin sonuna doğru tümörlerin görülmesi bir o kadar da artıyor. En çok ayaklarda, ayak topuğunda olur. Ellerde daha nadir görülür. Şişlik zamanı ayağınızı ayakkabı parmağınızı ise yüzük sıkmaya başlayabilir. Ellerdeki şişlik çok şiddetli olunca karpan tünel sendromu (sinir kasılması) görülebilir. Ellerde uyuşma, diken batması ve güçsüzlük gibi durumlar olabilir.

Hamilelikte tümörler nasıl oluşur?

Hamilelikte vücutta depolanan su artıyor, damar içerisinde kan miktarı da neredeyse% 50 oranında artar. Dolayısıyla damar dışında dokularda ödem oluşabilir. Özellikle ayakta fazla duran insanlarda yer çekiminin etkisi ile ayak, ayak topukları ve ayaklarda ödem çok görülür. Ağırlık çok olan gebelerde tümörler daha çok görülür, çəkicə zayıf gebelerde tümöre çok rastlanmaz.

Tümör bazen hamilelikte yüksek tansiyon (preklampsi, gebelik zehirlenmesi) denilen duruma da eşlik edebilir. Preeklampsi varlığında sadece tümör olmaz, yüksek tansiyon, idrarda fazla protein atılması gibi bulgular da görülür. Her bir tümör preeklampsi anlamına gelmiyor ancak çok tümörü (yüzde de tümörler olmuşsa) ve ağırlığı olan gebelerde preeklampsi gelişme riski daha fazla olduğu için dikkatli olmak gerekir.

Dikkat: Eğer ayaklarınız şişlikle beraber kızarıklık, ağrı, sıcaklık artışı gibi belirtiler varsa ve her iki ayak arasında orantısız tümör varsa, kalp krizi gibi ciddi bir duruma yol çıkartabilir. Bu durumda mutlaka doktorunuza başvurun.

Şişleri azaltmak için neler yapmak gerekir?

Şişleri azaltmak için en önemlisi ayakta çok durmamaya özen göstermektir. Zaman zaman uzanmak ve ayakların altına yüksek bir yastık koymak tümörlerin önler. Egzersiz yapanlarda tümörler daha az görülür. Tümörler var diye kesinlikle su içmeniz gerekir, su içmek şişlikleri artırmaz, aksine azaltır, bol su içmek hamilelikte faydalıdır. Tümörlerin önlemek için ideal olan normal miktarda tuz tüketimine devam etmektir. Dar pantolon ve çorap giymeyin, rahat, bol kıyafetler giyiniz. Uzama imkanınız olmadığınız zamanlarda ayaklarınızı bir sandalyenin üzerine uzatarak oturun. Bacak bacak üstüne atarak oturmayın.

Sponsor Bağlantılar

Hamilelikte ellerde uyuşma, dikenleşme, halsizlik

Gebelikte zaman zaman ellerde uyuşma,yanma, ağrı, sızlama hisleri olabilir, hatta daha da ileri derecede olsa zayıflık gibi şikayetler de olabilir. Hasta özellikle baş parmak ve yüzük parmağı arasında parmaklarda bu şikayetlerin olduğunu ifade eder, bir eşyayı tutarken zorlandığını hatta elinden düşürdüğünü söyler. Bu şikayetler Karpal Tenül Sendromu denilen el bileğinde sinir kasılması haline bağlı gelişir. Karpal tünel sendromu sadece hamile kadınlarda olmaz, herkeste oluşabilir özellikle elini ve el bileğini sürekli tekrarlayan hareketlerle çalıştıran kişilerde (sürekli bilgisayar kullanmak gibi) görülür. Hamilelikte özellikle 5. aydan sonra olur bu ağrılar çünkü bu aylardan sonra vücutta kilo artması, su tutulması, şişlik artar. Hamile hanımların yaklaşık 20% ‘de karpan tünel sendromuna rastlanmaktadır. Doğumdan sonra şikayetlerin çoğu geçer.

Karpal tünel sendromu el bileğinden geçen median sinirin kasılmasına bağlı gelişen ellerde uyuşma, diken batması, halsizlik gibi şikayetlerle karakterize bir durumdur. Median sinirin el topuğundan geçtiği tünele benzer biçime karpal tünel denir. Hamilelikte vücutta su tutulması ve dikkat artması ile bu sinir sıkılmış olabilir. Median sinir başparmak, işaret parmağı ve orta parmağın tamamında ve yüzük parmağının yarısında hissetme duygusunu sağlıyor. Ayrıca baş parmağın otizm işlevi sağlayan kası de median sinir besliyor. Bu nedenle median sinir sıkıştığı zaman bu parmaklarda duyu kaybı olur, baş parmakta güçsüzlük olur. Elin diğer parmaklarına etkilemez, çünkü onları başka sinirler besliyor.

Tedavisi

Tanı ve tedavisi ortopedi uzmanları tarafından uygulanır. Tedavide el kolunu düz durumda tutmak için bandaj, otell gibi tedbirler alınacaktır. Bazen el bileğine steroid ilaçlar injeksiya edilir. Bu yöntemlerle iyileşme olmazsa, ciddi durumlarda el bileğine uygulanan küçük bir cerrahi işlem ile sinir sıkılmadan kaydedilmiş olacaktır.

Gebelikte karpal tünel sendromundan kaçınmak için vücutta su toplanmasını azaltmak ve tuz tüketimini azaltmak gerekir. Aşırı kilo almaktan kaçınmak gerekir. El bileğine sürekli çalıştıran bir iş görülüyorsa, arada dinlendirmek gerekir. Ellerin üzerinde yatmaktan kaçınmak gerekir.

140 views

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir