Hava değişikliği insan psikolojisine etki ediyor

Sponsor Bağlantılar

hava-degisikligi

Havaların sürekli değişiminin insan psikolojisini doğrudan etkilediğini kaydeden Uzm. Psikolog- Aile Danışmanı Dilara Çalışkan serotoninin insan hayatını nasıl etkilediğini anlattı. Dünyada ve ülkemizde değişen iklim şartları hayatımızın doğal bir parçası haline geldi. Bir sabah kalktığımızda hava 28 derece sıcak ve güneşliyken, ertesi sabah kalktığımızda 15 derece, soğuk ve kapalı bir havayla karşılaşır olduk. Havadaki bu ani değişimler bizlerin de ruhsal değişimler yaşamasına neden olmaktadır. Yapılan araştırmalarda hava sıcaklığının ve gün ışığının insan psikolojisine etkileri olduğu bilinmektedir.

Havanın durumu ruh halini etkiliyor:

Sponsor Bağlantılar

Kış aylarında daha yorgun, düşük enerjili ve yüksek kalorili yiyecekler tüketmeyi tercih ederken, bahar aylarında bitkilerde de olduğu gibi daha canlı, enerjimizin daha yüksek ve daha az kalorili yiyecekler tüketmeyi tercih ediyoruz. Havadaki ani değişimler sonucu: depresyon, aşırı duygusallık, hassasiyet veya çatışmaya eğilimli olma durumu, yorgunluk hali, eklem ve baş ağrıları, uykuya dalmada sorunlar veya aşırı uyuma, yeme değişimleri gibi kişiden kişiye göre farklılık gösteren durumlar ortaya çıkabiliyor. Genellikle yağmurlu, kapalı havalarda insanların enerjisinin azalmış, daha içe dönük ve karamsar bir ruh hali içerisinde olduklarını, aşırı sıcak havalarda da çatışma içerisine daha çabuk giren, sabırsız, halsiz ve yorgun bir ruh hali içerisinde olduklarını bilinmektedir. Güneşli, açık, temiz bir havanın insan psikolojisi üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinmektedir.

Güneş ışığı serotonini artırır:

Psikolojimizdir dengede olmasını sağlayan, zindelik, mutluluk, canlılık hissi veren, rüya döngümüzün düzenlenmesine yardımcı olan dikkatimizi toplamamızı destekleyen, beyindeki hücreler arasındaki iletişimi sağlayan bir kimyasal maddedir. Serotonin eksikliğinde, yorgun ve çekingen ruh hali, kaygıların artması, mutsuzluk, uykuya dalmakta veya uykuya geçiş güçlük çekme gibi durumlar ortaya çıkabilir. Buna göre serotonin seviyesinin dengede olması psikolojik ve fizyolojik sağlık açısından önem arz etmektedir. Bu seviyeyi dengede tutabilmek için: egzersiz yapmak, gün ışığında zaman geçirmek, stresli yaşadığınız durum ve kötü olaylardan olabildiğince uzak kalmak, triptofan, B6, B9, B12 vitaminleri açısından zengin yiyecekler tüketmek, alkol ve kafein tüketimini asgari miktara indirmek seretonin seviyesinin korunmasına yardım edecek.

155 views

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir