Hem zayıfla, hem de sağlıklı kal

Sponsor Bağlantılar

saglikli-zayiflama

Her kadının kendine ait zayıflama yöntemi var. Ama rasionda sadece, sebze veya et ürünlerinin olması her zaman başarılı sonuç vermez.

Böyle diyetler vücutta mineral ve B vitamin grubunun yetersizliğine yol açar. Kültürel ac tutmak organizmanın ve bağışıklığın zayıflamasına, tansiyonun inmesine neden olur. Bu gidişle organizma her türlü mikroba karşı hassaslaşıyor. Bes vücudu ve kanı zehirli maddelerden arındırıp, arıqlayıb, aynı zamanda vücudu nasıl kuvvetlendirmek olur? Bunu meyve suları aracılığıyla mümkündür.

Sabah:
Geceden buzluğa bir bardak adi su koyun. Sabah onun buzunu eritip, acqarnına için. Bir kaç saat sonra greyfurt, portakal ve limonun şiresini karıştırıp, için.

Öğle
Lahana, havuç, pancar, salatalık ve domatesten oluşan salata hazırlayıp, üzerine bir çimdik İngiliz tuzu serpip, yiyin. Bu salata bağırsakları ve kanı temizleyecek.

Sponsor Bağlantılar

Akşam
İtburnunu yıkayıp, termosa döküp, üzerine kaynar su ilave edip, (1 bardağa 1 çay kaşığı kuşburnu meyvesi) birkaç saat demlenmesini bekleyin. Bu içki vücudu C vitamini ile zenginleştirip, sindirimi düzenleyip, bağışıklığı rahatlataca.

Günarası başka çaylardan da kullanabilirsiniz:

Narenciye çayları

Narenciye meyvelerini kabuğu ile beraber doğrayıb, tencereye döküp, üzerine kaynar su ilave edip, birkaç saat dəmlənməsini bekleyin. Bu çay vücudu C vitamini, kalsiyum zenginleştirip, damarlardaki xolesterini eritip, bağırsağın ve kapelyarların duvarlarını elastikləşdirib, kalp-damar ve ankoloji hastalıkların önüne alıp, sinir sistemini güçlendirip, ödem hastalarına olumlu etkileyecektir.

Allergiyadan muzdarip, mide turşuluğu yüksek olan, mide – barsakta sorunu olanlara bu çayları içmek kesinlikle yasaktır.

Sebze çayları

Ispanağı iyice yıkayıp, iri-iri doğrayıb, üzerine kaynar su ilave edip, dəmlənmək için termos Posta. Fransızlar ıspanağı «bağırsağın süpürgesi» adlandırırlar. Bu çay organizmadan ağır tuzları, toksinleri kenarlaşdırıb, bedeni aminoasitler ile sağlayacak. Bu çay da diğerleri gibi aynı yöntemle demlenir. Çay hücreleri pektin maddesi, mineral tuzlar, C, B1, B2, PP vitaminleri ile
sağlıyor.

19 views

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir