Kadınları korkuya düşüren tümör: polipler

Sponsor Bağlantılar

polipler

Çocukluk polipi ayakcığı olan yuvarlak tümördür (mantar anımsatan).

Polip xoşxasseli tümördür. Fakat bu demek değildir ki, polip tespit edildiğinde, tedaviden vazgeçmek gerekir. Nadiren olsa da (% 2-3) polip zamanla kansere dönüşebilir.

Polip rahim iç qişasında (endometrium) veya rahim boynu kanalın (servikal kanal) kapsamında oluşur. Polip genç kadınlarda ve hatta kızlarda oluşabilmektedir. Menopoz öncesi (40-50 yaşlar arası) polipler daha sık gelişir. Bu, kadının vücudunda giden hormonal fonun değişimi ile açıklanabilir.

Polipin oluşum mekanizması şöyledir: yumurtalıkların faaliyeti herhangi nedenden dolayı (hormonal bozulma, iltihap vb.) Bozulur ve bunun sonucunda yumurtalıklar kana daha fazla miktarda östrojen hormonları salgılar. Sonuçta rahim mukoza tabakası (endometrium) gerekenden daha şişir, menstruasyon sırasında Endometriumun bu şişmiş alanları tam olarak çocukluktan çıkmıyor ve çocuklukta kalıyor. Sonuçta bu yerde polip oluşur.

Birçok durumda polip hiçbir âlâmetle kendini gösterir vermiyor ve profilaktik muayene veya ultrason sırasında tesadüfen tespit edilir

Fakat bazen polip gibi belirtiler verir:

– Menstrual dönemin bozulmaları,

– Menstruasyon sırasında güçlü kanamalar,

– Menstruasiyalar arası çocukluktan beyaz yapışkan salgıların olması,

– Cinsel ilişkiden sonra kanlı ifrazatlar,

– Menstruasiyalar arası kanamalar,

Sponsor Bağlantılar

– Karının əşağı bölümünde ağrılar (büyük çaplı poliplərdə),

– Kısırlık.

Polipin boyutları büyük olunca, o, döllenmiş yumurta hücresine çocukluk duvarına tutunmaya (implantasyon) engeller ve sonuçta kadında kısırlık gelişir.

Polipin boyutu birkaç mm den başlayarak 3 cm gibi olabilir. Çoğu durumda polipin boyutu 1 cm gibi olur. 1 cm’den büyük polipler daha tehlikeli sayılır.

Poliplerin oluşma nedeni henüz net belirlenmemiş. Böyle kabul edilir, iltihaplar (endometrioz, servisit vb.) Ve hormonal bozulmalar polipin oluşumunun temel nedenleridir. Ayrıca abortlar, endokrin hastalıklar, aşırı kilo, kalıtım poliplerin oluşmasını teşvik edebilir.

Polip konservatif ve cerrahi yöntemler ile tedavi edilir. Tedavinin yöntemi hekim tarafından bireysel şekilde seçilir. Konservatif tedavi sırasında kadına belli hormonal preparatlar belirleniyor. Fakat muhafazakar tedavi her zaman gereken sonuç vermiyor. Bu durumda cerrahi yöntemler kullanılabilir.

Eğer size polipin elden çıkarılması (polipektomiya) atanmış, korkmak gerekmez. Modern polipektomiya yöntemleri koruyucudur, işlemler genellikle nöbetler yapılır, ameliyattan sonra restorasyon dönemi daha kısa olur.

Polipin elden çıkarılması çoğunlukla histeroskopik yöntem ile gerçekleştirilir. Histeroskopiya sırasında kadının rahim boşluğuna çocukluktan dahil özel optik sistemle donatılmış ince borucuk – histeroskop enjekte. Bilgisayar monitöründe çocukluk boşluğu açıkça görülmektedir. Hekim poliplerin yerleşmesini ve sayısını belirler ve onları dışarı. Operasyon sırasında yerli veya hafif genel anestezi kullanılır. Genellikle ameliyat adet bitiminden 2-3 gün sonra belirlenir. Bu zaman rahim mukozası ince olur ve neticede polipler daha net görünüyor.

Ameliyattan sonra polipin küçük parçası laboratuvara histoloji analiz için gönderilir.

Bazen poliplerin elden çıkarılması laparoskopik yöntemi ile yapılmıştır

2.991 views

Google Aramaları:

  • rahimdeki polip kansere dönüşür mü

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir