Kan şekerini düzene sokan bitkiler

Sponsor Bağlantılar

Dünyada her geçen gün unlu, şekerli, doymuş yağlarla zengin gıdaların, içeriğinde şeker veya fruktoz olan içeceklerin ve fast food türü gıdaların tüketiminin artması ile birlikte aşırı kilo ve diyabet sorunları da artıyor.

 

Glikoz seviyesinin çok düşük olması tehlikeli bir durum . Çünkü beyin tek enerji kaynağı olarak sürekli glikoza bağımlı olur. Kan şekeri düşerken göz kararması, huşu kaybetme, halsizlik, baş dönmesi ve titreme gibi sonuçlar ortaya çıkabiliyor.

 

Hipoglisemi obezite ve diabetle aynı düzeyde artıyor. Genellikle, diabetin erken dönemi olsa da, sadece bu nedenlerden ortaya çıkmıyor. Yoğun çalışma temposu ve aşırı stres yeterli kalori veya karbonhidrat alınmadığı zaman veya ağır egzersiz sırasında kan şekeri belirli bir seviyeye ulaşamadığından de hipoglisemiyle kendini gösterir.

 

 

Birinci yanlış: Vücudu aç bırakmak, öğün atlamak

 

Zamanında yemek yemedikde veya gecikdirildiyi zaman kanda şekerin miktarı azalmaya başlar. Bunun sonucunda da halsizlik, baş ağrısı, titreme, terleme, dikkat dağınıklığı gibi durumlar kendini gösterir vermeye başlar.

 

Yemeklerinizin arasında en fazla 3 saat fark olsun. Açlık hissine göre değil, saate göre beslenin. Uyandıktan itibaren belirli aralıklarla 3 ana öğün, 3 de ara öğün yapın ve paylar arasının en fazla 3 saat olmasına dikkat edin. Öğle ve akşam yemeğinizin arası çok çekerse, bir ara öğün daha ekleyin. Böylece, insülin hormonu düzgün gelişme haline getirilir ve kan şekerinin sabit düzeyde kalmasını sağlar.

 

 

İkinci yanlış: Şekerleme ve fast-foodla beslenme

 

Çikolata, pasta ve fast-food türü gıdalardan uzak durun. Çünkü bu gıdalarda bulunan basit şeker ile yağ kan şekerinin hızlı bir şekilde yükselip daha sonra bir anda düşmesine neden olur.

 

Sponsor Bağlantılar

Basit şeker yerine kompleks şekerli gıdalardan kullanın: kuru şeker kolay sindirim edilir ve hızla kana karışır. İnsülin hormonunu artırarak hızla kan şekerini düşürüyor. Bunun aksine, kompleks şekerlerin sindirimi uzun sürdüğü için kan şekerini hızla yükseltmiyor, kandaki şeker seviyesinin sabit kalmasına yardımcı olur.

 

Kızartma yerine soğutma, fırında hazırlanan yemekler yiyin. Basit şeker (çikolata, şeker, jelibon) yerine kompleks şekerli tam tahıllı ekmek, bulgur pilavı, kepekli makarna, meyve ve proteinli ürünleri (süt, peynir, yoğurt, ayran) seçin.

 

 

Üçüncü hata: Çok düşük kalorili şok zayıflama diyetlerinin uygulanması

 

Çok düşük kalorili diyet planları baş ağrısı, baş dönmesi ve açlık hissinesebeb olabiliyor. Hipoglisemik amaç – hipoglisemik nedenini belirlemek ve tedavi etmek olmalıdır. Diyetler sadece başağrısı ve yorgunluk yaratır.

 

Düşük kalorili pehrizleri asla saklamayın: diyet her kişi için özeldir. Bu nedenle enerji, protein, yağ ve karbonhidrat dengesi ihtiyacınıza göre beslenme planı bir uzman tarafından hazırlanmalıdır.

 

 

Dördüncü hata: aç karnına egzersiz yapmak

 

Egzersiz kan şekerini nizamlamakda faydalıdır. Ancak aç karnına zaman göz kararması ve baş dönmesi meydana gelebiliyor.

 

Meşksen önce sağlıklı gıda alın: Egzersize gitmeden 45-60 dakika önce mutlaka kepekli ekmek, peynir, meyve veya süt, diyet bisküvi, 10 fındık gibi dengeli bir gıda alın.

 

 

Beşinci yanlış: kafeinin miktarına dikkat etmemek

 

Kafein glikoz dengesini yeniden kurmaya yardımcı olur. Ancak o, durumun kötüleşmesine de neden olabilir.

 

Kofeinden sınırlı miktarda kullanın: Kahve, çay ve çikolatalı içeceklerden de kaçının veya bunları sınırlı sayıda tüketin.

436 views

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir