Kansızlığa iyi gelen gıdalar

Sponsor Bağlantılar

6e109d6a3a274c05b9c00b77f0114156

Kendinizi yorgun ve bitkin mi hissediyorsunuz? Peki saçlarınız mı dökülüyor? Halsizlik, çarpıntı, üşüme, dikkatsizlik gibi simptomlar sahipseniz, nedeni kansızlık olabilir. Kendinizi daha iyi hissetmeniz için ise kansızlığa hayırlı olan besinler tüketmelisiniz. Kansızlığa hayırlı olan gıdaları tanıyalım.

Karaciğer

Kansızlığı yenmenin en etkili yollarından biri B12 vitamini bakımından zengin yiyeceklerle beslenme. B12 açısından zengin yiyecekler için karaciğer, süt, yumurta, peynir, balık ve eti sayarken, bunların içinden en kan oluşturan gıda gibi karaciğer diyebiliriz.
Ispanak

Sponsor Bağlantılar

Kan azlığının başka ilacı da ıspanak, brokoli, kara lahana, kuşkonmaz gibi demir oluşturan yemeklerde gizlidir.

Tavuk

Tavuk ve hindi sebzelerde bulunan demirin vücut tarafından daha iyi emilimini sağlar.
Yerfıstığı ezmesi

Yer fıstığı ezmesinin sadece 2 kaşığın bile 0.6 mg demir var. Eğer portakal suyu ile birlikte yenirse, portakal suyundaki C vitamini yer fıstığındaki demirin daha kolay kana geçmesini teşkil eder.

Kuru üzüm

Meyvelerdeki demir seviyesi pek fazla olmasa da, kurutulmuş meyveler ise tam aksidir. Özellikle kuru üzüm kan azlığından eziyet çekenlere önerilir.

Isırganotu

Günde 3 bardak çayını içmek kan meydana getirir.
Strid
Kan azınlığa yararı olan besinler arasında deniz ürünlerini de unutmamak gerekir. Molyusk, sardalye, hepsi bu besinler içinde yer alırken uzmanlar özellikle stridyanı tavsiye ediyorlar.

Keçiboynuzu

Kansızlığa karşı keçiboynuzu pekmezi inanılmaz faydalıdır.

385 views

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir