Keemun çayı nedir?

Sponsor Bağlantılar

 

keemun-cayi-faydalari

Keemun çayı nedir?

Farklı bir siyah çay – keemun çayının faydaları, kullanımı ve üretimine ilişkin tüm detaylar … Keemun çayı Çin’in Anhui bölgesinde yetiştirilen Çin kırmızı çayı ve şarap çayı olarak da bilinen bir çaydır. Şarap çayı olarak adlandırılmasının nedeni keemun nehrinin kırmızı şarabın tadına benzemesinden kaynaklanır. Keemun çayı hafif mayhoş ve ekşi tam verir. Keemun çayı son zamanlarda popülaritesini artıran bir çay türüdür. Keemun çayını bu kadar özel olmasının nedeni yetiştirildiği topraktır. Myrcenol adı verilen parfüm yağı çaya lezzeti veren bir diğer önemli maddedir. Aynı zamanda bu madde lavantaya da kokusunu veren maddenin aynısıdır. Keemun çayını bir diğer değerli kılan özelliği ise normal çaya göre içerisinde 100 kat daha fazla Gerenoil olmasıdır. Gerenoil çayın asıl tadını veren ana aromalardan bir tanesidir.

Keemun Çayı Faydaları

Sponsor Bağlantılar

Sağlık Alanında Kullanımı Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu sayede hastalıklara karşı direnç sağlar. Vücutta ki tümörü atılması, idrar söktürücü ve bedeni temizleme özelliği vardır. Dişleri güçlendirir. Diş çürümelerine karşı etkilidir. Bağırsak florasını düzenlemeye ve sağlıklı çalışmasına katkı sağlar. Ödeme vücuttan atıyor ve kişiyi tok tutuyor. Bu da kilo vermede etkili olur. Arıqlamada yardımcıdır. Kilo verme amacıyla yoğun olarak satışı yapılmaktadır. Nefrit hastalıklar, idrar yolları hastalıkları, taş oluşumu, hazımsızlık, kronik gastroenterit gibi sorunların oluşmasına karşı vücuda direnç sağlar. Keemun çayı klasik siyah çayın işlenmesi yöntemine göre üretilir. Fakat son aşamaya gelindiğinde kurutma yerine keemun çayının yaprakları kavrulur. El ile ve geleneksel yöntemler ile üretilen bir çaydır. Uzman kontrolünde dikkatle üretim aşamaları gerçekleştirilmektedir.

Keemun Çayı nasıl üretilir?

Geleneksel Ortodoks yöntemle 4 aşamada üretimi gerçekleştirilir. : 1.aşama:Soldurma aşaması doğal soldurma ile yaklaşık 14 saat süre uygulanır. 2. Aşama: yayma aşaması. 3. Aşama: Oksidasyon aşaması normal siyah çaya göre 2 kat daha fazla süre uygulanır. 4. Aşama: kavrulma aşaması. Yaprakların renkleri koyu olana kadar kavrulmak işlemi uygulanır. Dünyada son zamanlarda keemun çayına talep hızla artmaktadır. Özellikle kilo verme özelliği sayesinde tercih sebebi olmaktadır. Tüketicilerin çayı almadan önce bakanlık onaylı olarak üretilmiş çayları tercih etmeleri önemlidir. Sıcak olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Geleneksel Çin tıbbında vücudu koruyucu özelliği olması ve uzun, sağlıklı bir yaşam için tavsiye edilir.

219 views

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir