Kemik suyunun sağlığa faydaları

Sponsor Bağlantılar

url

Dana veya tavuğun kemiklerinin kaynatılmasıyla elde edilen gıdaya kemik suyu denir. Kemik suyunun sağlığa ve vücudumuza ne gibi faydaları olduğunu bu haberimizde anlatalım.

Bağırsak sendromunu tedavi eder

Kemik suyu jelatin ve kolajen zengini yapısıyla bağırsakları yatıştırır, bağırsak rahatsızlığının iyileşmesine yardımcı olur.

Antibiyotik, aspirin gibi ilaçlar, işlenmiş gıdalar, kızarmış yiyecekler ve kafeinli içecekler Bağırsaklarımızda zarar verebiliyor. Kemiğin içinde protein ve mineral olduğu için bağırsakları düzeltir, şifaya kavuşmanızı sağlıyor.

İltihabı azaltır

Kemik suyu için yaşlı insanların tavsiyesi “her derde deva olan kemik suyunu sofralarından eksik etmeyin”, şeklindedir.

Kemikte olan glikoz, kolajen, jelatin eklem ve kemiklerin onarımını destekler, vücuttaki iltihabı azaltır.

Kemik suyundaki mineraller kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum, çinko ve selenyum içerir. Mineraller vücut fonksiyonlarının düzgün çalışması için çok önemlidir.

Bağışıklığı güçlendirir

Tavuk çorbası içmek nezle ve grip için en etkili yollardan biridir.

Tavuk kemiğinde bulunan amino asit iyileşme sürecinizi hızlandırır.

Sponsor Bağlantılar

Beyin gelişimi

Kemik suyu beyin için de oldukça yararlı bir yiyecektir.

İnsanın sinirlerini rahatlatır, depresyonu önler.

Kemik suyunun faydaları:

• Sık sık tüketimi hem uzun, hem de sağlıklı bir yaşamın kapılarını aralar.

• Kemiğin içinde yer alan ilik, vücudun bağışıklık sistemiyle bağlantılı olan trombosit, eritrosit ve lökasit hücrelerinden çoğalmasına katkı sağlar. Kemik ilikleri soğuğa karşı koruyucu olmasının yanı sıra hastalık döneminin olduğundan daha kısa sürede iyileşmesini sağlar.

• Kemik suyu kemik gelişimine katkı sağlar. Boy uzamasını destekler.

• Kemikleri güçlendirmesinin yanı sıra hasta olan kemikleri iyileştirme özelliğine de sahiptir. Örneğin, herhangi bir nedenle kırılmış olan kemik ya da kemikler kemik suyuna yapılmış çorba sayesinde daha hızlı toparlanır ve daha sık sağlar.

• Kemik suyu çorbası, sadece bebek ve çocuk gelişiminde değil, yaşlıların beslenmesinde de öneme sahiptir. Özellikle, merdiven çıkamayan, ya da yürürken dizlerinin güçsüzlüğünden şikayet eden yaşlıların dizlerine güç verir. Ayaklarını yere sağlam tıklamalarına yardım eder. Yaşlı insanlarda diz sağlığında problem olmasının esas sebebi belli bir yaştan sonra dizlerin içindeki sıvının kaybolması ve vücut tarafından tekrar yetiştirilmemesidir. Kemik suyu çorbası ihtiyaç duyulan bu sıvıyı dizlere verir. Bu sayede dizler güçlenir.

2.893 views

One thought on “Kemik suyunun sağlığa faydaları

  • 29 Eylül 2016 at 16:26
    Permalink

    Ben kemik suyunu genelde lahana dolmasэnda kullanэyorum ve gerзektem lezzet katэyor. Faydalarэnda ise eklem aрrэlarэndan bahsedilmiю ancak havalar azэcэk soрuduрunda sol tarafэmэn neredeyse bьtьn eklemleri aрrэyor.

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir