Kilo almamak için makarnayı nasıl yemek gerekir?

Sponsor Bağlantılar

makarna

Sponsor Bağlantılar

Bildiğimiz gibi, makarnanın bol miktarda karbonhidrat var. Buna göre de makarna yediğinizde organizmada şişmanlama eğilimi var.
Ancak son araştırmalar makarna yemekten vaz geçebilir bilmeyenleri sevindirib. Yapılan araştırmalara göre, aslında makarna yiyip kilo almamak, hatta makarnayı organizma için yararlı gıdaya çevrimək mümkündür. Bunun için sadece makarnayı soğuk şekilde yemek gerekir.
Çalışmalar sırasında anlaşıldı ki, pişirildikten sonra soğumaya konulan makarnayı yediğinizde organizma onu lifli sebze gibi kabul ediyor.
Makarna piştikten hemen sonra tüketildiğinde, içerdiği karbonhidrat vücutta şekere dönüşür. Şekerin seviyesini düşürmeye çalışan organizma insülin üretmeye başlar. Tüm bu süreç bedenimizi yoruyor ve daha sık açmağımızdan neden olur. Sonuçta haftada 3-4 kez makarna yiyenler ayda 4-5 kilo kadar kilo alırlar.
Ancak makarnayı pişirdikten 20 dakika sonra, yani soğuk şekilde yesek, onun içerdiği karbonhidratlar şekere değil, nişasta çevrilir. Böylece, daha geç acırıq ve kökelmek riskimiz azalır. Araştırma sonucunda hem de o belli oluyor ki, soğuk makarnanın kalori değeri de azalır.
Araştırmayı yürüten doktorlardan biri olan Kris Van Töliken bazı insanların makarnayı sıcak şekilde yemekten zevk aldığını, soğuk makarna yiyebilir bilmediklerini dikkate alarak araştırmalarını genişletti. Sonuç ise hekimleri oldukça şaşırttı. Hekim Krisin sözlerine göre, piştikten sonra soğutulur ve yeniden ısıtmalı makarna da kilo vermiyor. Yani esas makarnayı ilk pişirilmesi yememeye dikkat etmeliyiz.

54 views

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir