Metabolizma Hızlandırma

Sponsor Bağlantılar

Her organizma, büyüme, gelişme, ısı, hareket gibi hayati faaliyetleri sürdürebilmek için dış çevreden bazı maddeler ve enerji almak zorundadır. Asimilasyon ve yaşamın sürdürülmesi sürecinde gerçekleşen tüm kimyasal reaksiyonlar işte metabolizma ile ilgilidir.

Metabolizma hızlandırma için spor yapmak, bol miktarda sıvı almak ve su içmek, düzgün beslenmek önemlidir. Yoğun egzersizler düşük veya orta yoğunluklu egzersizlere göre daha hızlı ve kaliteli metabolizma sağlar. Bu bakımdan spor programını artırmak ve sporla daha fazla uğraşmak önerilir. Metabolizmayı hızlandırmak daha çok kilolu olanlar için idealdir.

Vücutta bulunan kalorilerin atılması için su çok önemlidir. Vücut biraz kuruduğunda bile metabolizma yavaşlıyor. İşte bu yüzden gün boyunca daha fazla su içmek gerekir. Her beslenmede önce 1 bardak su içmek metabolizmanın hızlanması için önemlidir. Ayrıca sulu meyve ve sebzelerden yemekte iyi bir yöntemdir.

Metabolizmanın düzgün ve kaliteli olması için beslenme çok önemlidir. Hızlı metabolizma için vücudun vitaminlere ve kalsiyuma olan ihtiyacını da sağlamak esastır.

Sponsor Bağlantılar

Arada uzun saatlerin olduğu büyük öğünler yemek metabolizmayı yavaşlatır. Her 3, 4 saatte bir küçük paylarla gerekli gıdalar aldığınızda metabolizma düzenli olur. Protein açısından zengin yiyecekler yemek metabolizmanın hızlı olmasında önemlidir. Sağlam protein kaynaklarına biftek, balık, tavuk eti, çerezler, baklagiller, yumurtalar ve az yağlı süt ürünleri de içerir.

Yeşil çay veya kokulu siyah çay içmek metabolizmayı hızlandırmaya yardım ediyormuş. Araştırmalar iki bardak çay içmenin vücutta bulunan artık kalorinin azalmasına neden olduğunu gösterdi.metabolizma-hizlandirma

601 views

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir