Oturup kalktıktan sonra dizleriniz ağrıyorsa …

Sponsor Bağlantılar

 

sağ-diz-sağ-yan-ağrısı

Merdiveni çıkıp inerken kısa çeken yolculuktan sonra arabadan inerken ve yokuş aşağı giderken dizin ön kısmının ağrıması, sık sık diz kapağından kaynaklanan sorunlara işaret edebilir.

Diz önü ağrısı her yaşta olabilir.

Dizlere aşırı yük binmesi sonucu diz kapağının kıkırdağı zamanla yumuşamakta ve kıkırdak altındaki sinir uçları daha da uyanarak diz önü ağrısını oluşturuyor. Her yaşta görülebilen diz ağrısında uzun süre oturduktan sonra özellikle atılan ilk adım ağrılı olursa, adam oturduğu yerden kalkmakta güçlük çekiyorsa veya dizlerini hareket ettirdiğinde sesler geliyorsa, dikkatli olunmalıdır.

Uzun süre dizler bükülü oturmak olmaz.

Yokuş aşağı giderken veya merdivenden inerken dizin ön tarafı, diz kapağı ile uyluk kemiği birbirine çok yaklaştığı için bu süreçte bir dengesizlik varsa, ağrı oluşur. Diz bükülü bir şekilde uzun süre oturmak da diz kapağına baskı oluşturacağı için harekete geçince adam ağrı hisseder. Eğilirken ve diz üstünde çalışan kişilerde sıklıkla bu durum yaşanır.

Bu sıranın ilkinde ev hanımları bulunmaktadır. Bu ağrının nedeni diz kapağının yapısal özelliği, dizin üst kısmındaki uyluk kasları veya alttaki tendon ya da yakın zamanda geçirilmiş basit bir travmadan kaynaklanabilir.

Hayatı kolaylaştırmak sizin elinizdedir.

Sponsor Bağlantılar

Diz ağrısının önlenmesi çoğunlukla sizin kendi elinizdedir. İlaç, ameliyat ve fizik tedaviden önce yaşam tarzı değiştirilmelidir. Bu nedenle;

– Yerde yemek yememeli, masada oturulmalıdır.

– Dizi bükerek kalça altına almak gibi oturmak alışkanlıklarından uzak durulmalıdır.

– Özellikle, üst kattan inerken asansörden kullanılmalıdır.

– Mümkün olduğu kadar çıkışlı yollardan değil düz yollardan gitmeyi tercih etmelisiniz.

Diz ön kısmındaki ağrısında son seçenek cerrahi müdahale.

Hastalar uzun zamandır rahatsız edici ve tümörün de eşlik ettiği şiddetli diz ağrısı ile doktora başvurmaktadırlar. Diz ağrısında öncelikle doğru tanı çok önemlidir. Diz kapağı doktor tarafından değerlendirilir ve değişken açılarda çekilen röntgenlerle diz kapağının hareketleri gözlenir. Tedavinin başlangıç ​​aşamasında hastanın konforunu artırmak için iltihabi baskılayıcı ilaç verilir.

İltihap tedavisinden sonra fizik tedavi süreci başlıyor. Özellikle, kas dengesizliği veya kas gücü dengesizliği varsa, fizik tedavi çok önemlidir. Diz kapağı daha çok yana doğru hareket ettiğinde hastalara diz kapağının hareketlerini kontrol eden dizlikler verilir. Eğer bunlardan istenen sonuç elde edilemiyorsa, cerrahi tedaviye ihtiyaç görülebilir.

Diz kapağı dışarıya doğru yer değiştirebiliyorsa
Özellikle diz kapağının dengesizliği biliniyorsa, artroskopi boşaltması denilen cerrahi işlem uygulanır, yaklaşık yarım saat sürer. Gergin olan dıştaki düğümler cerrahi yolla geliştirilmiştir.

Diz kapağının konaklama yerini değiştirmeye yönelik operasyon ise genellikle diz kapağı dışa doğru çıkmaya başlayan şiddetli ağrısı ve kıkırdak hasarı olan kişilerde tercih ediliyor. İyileşme süresi hastadan hastaya farklı. Bazı hastalara kısıtlama getirilip, harici cihazlarda bir süre ayakta düzeltilir.

 

534 views

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir