Rüyada zayıflamak mümkün mü?

Sponsor Bağlantılar

ruyada-zayiflamak

Uyku insan vücudu için çok önemlidir. Navigasyon ve metabolizma hızı yavaşlar. Çünkü vücut uykuda kendini onarır, hücrelerde oluşan metabolik artıklar temizlenir, vücut yenileyici hormonlar olan melatonin ve büyüme hormonu uykuda yükselir. O nedenle kaliteli uyku çok önemlidir.

Uykunun kalitesini belirleyen en önemli faktörlerden bir tanesi, deliksiz ve kesintisiz olmasıdır. İkinci önemli durum ise sessiz ve karanlık bir ortamda uykunun sürdürülmesi. Sessiz ve karanlık ortam özellikle melatonin hormonun yeterli salgılanması için önemlidir.

“Rüyada kilo vermek için aç uyuyun”
Deliksiz ve kesintisiz uyku için de her ne kadar sessizlik ve karanlık önemli ise de kişinin solunum yollarında bir sorun olmaması da gereklidir. Solunum yollarındaki darlıqlar ve fazla kilo, yeterince nefes alamamaya, bu da uykuda horlama, “obstriktif sleep apne” dediğimiz “uykuda solunum durması” na neden olur. Bu durum vücudun yeterince oksijenlənəməməsinə, hücre içindeki serbest radikallerin yeterince təmizlənəməməsinə yol açar. Aynı zamanda gece yeterince uyumama gün içinde enerji yetersizliğine, halsizliğe, ara ara gelen uyku nöbetlerine neden olur.

Sponsor Bağlantılar

Kaliteli uyku ve uykuda kilo vermenin en önemli yollarından biri, aç uyumaktır. Akşam yemeğinden sonra hiçbir şey yememek uyku sırasında büyüme hormonunun daha fazla salgılanmasına yol açar. Büyüme hormonunun yükselmesi hem metabolizmanın hızlanmasını hem de yaşlanma sürecinin gecikmesini sağlar. Bu durumda uyurken bile kilo verebilmek mümkün olur. Ayrıca akşam yemeğinden sonra özellikle meyve yememeye özen göstermek gerekir. Çünkü meyvelerin şeker oranı çok yüksek ve akşam meyve yediğinizde vücutta insülin hormonu daha fazla salgılanır. Bu durum yağlanma sürecini hızlandırır.

“Gündüz uyumayın”
O zaman kaliteli uyku insan vücudu için en az su, oksijen kadar gereklidir. Bunun için;
Gündüz uykusuna asla uyumayın.
Gündüz ve akşam çok fazla çay-kahve isdifade etmeyin.
Akşam yemeğinden sonra meyve yemeyin.
Akşam yemeğinden 2 saat sonra yapacağınız yarım saatlik bir tempolu yürüyüş sabaha kadar yağ yakmanızı sağlar, uykuda daha çok zəyıfləmənizi sağlar.
Yatağa aç karnına gidin.
Uygun yatak uygun ortam, sessizlik, karanlık sağlayın.
Yaşlanmamak için, daha enerjik yaşamak için ve daha kaliteli bir uyku için kuşkusuz fazla kilolardan kurtulun.

75 views

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir