SAĞLIK VE BESLENME

Sponsor Bağlantılar

saglikli-beslenme

Sağlık ve Beslenme

Herkes sağlıklı ve genç kalmak ister. Yaşam boyu sağlığın ise en temel dayanağı sağlıklı beslenmekten. Sağlıklı beslenme beşikten mezara kadar insanın hayatına etki eder. Sağlıklı beslenmenin anlamı yeterli ve dengeli beslenmekten. Yeterli beslenme, kişinin ihtiyaç duyduğu besin öğeleri ve enerjiyi sağlayacak miktarda gıda kabul etme anlamına gelir. Dengeli beslenme ise enerji ve besin öğeleri ihtiyacının değişik kaynaklardan sağlanmasıdır. Bir adam olabilir yeterli beslenen, eğer farklı besinler kabul etmiyorsa, yani tek çeşit qidalanırsa, beslenme açısından risk altındadır.

Sağlıklı beslenme-beslenme ilkelerine tam ve sürekli takip etmek demektir. Yayılmış fikirlerin aksine, sağlıklı beslenme pahalı ya da lezzetsiz değildir. Herkesin sağlıklı beslenme hakkı ve şansı vardır.

Hayattan keyif alarak, hasta olmadan uzun yıllar yaşamak ve hep rahat ve enerjik olmanın en kestirme yolu olan sağlıklı beslenme yaşam boyu sürdürülmelidir.

Yeterli ve dengeli beslenin … Gıda ihtiyaçlarınızı tam olarak ve farklı kaynaklar kullanarak düzenleyin. Farklı besin kaynakları kabul etmemek tek çeşit beslenmeye neden olur ve vücut kendi dengesini sürdürmekte çətinlikıə karşılaşır. Yetersiz beslenme ise, vitamin ve mineral yetersizliğine yol açar.

Basit şeker qəbulını azaltın … Basit şekerler boş enerji kaynaklarıdır. Vücudumuz için gerekli olan vitamin ve minerallerden oldukça kasıbdırlar. Aşırı qebuli, şişmanlığa ve şeker, kalp, tansiyon gibi kronik hastalıklara yakalanma riskini artırır. Beyaz şeker qəbulınızı minimum seviyeye endirməlisiniz.

Doymuş yağ qəbulınızı azaltın … Katı yağlar doymuş yağ asitleri ile zengindirler. Doymuş yağ asitleri açısından zengin bir beslenme kalp hastalıklarını neden olur. Bu nedenle mümkün olduğunca az doymuş yağ kabul etmeye dikkat edin ve kuyruk yağı, iç yağı gibi yağlardan uzak durun.

Kaliteli yağ algısını sağlayın … gıdalardan farklı tür yağlar vardır ve bunların sağlığa olan etkileri birbirinden farklıdır. Salatlarımızda zeytinyağı veya diğer bitki yağlarından kullanmak, yemeklerimizi ayçiçeği veya zeytinyağı ile pişirin ve haftada 2-3 kez balık almak beslenme programımızda yağların kaliteli olmasını sağlar.

Sponsor Bağlantılar

Günde en az beş porsiyon çiğ sebze ve meyve tüketilmelidir … Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mikroelementlerle sağlanması için düzenli sebze ve meyve qebuli çok önemlidir. Her öğün çiğ salata ve sebze yemeklerine yer vermek ve ara öğünlerde taze meyve şirelerini ve meyveleri seçmek sağlıklı beslenmenin bir parçasıdır.

Mevsiminde olan sebze ve meyveler tercih edilmelidir … Taze sebze ve meyve qebuli kadar önemli olan bir diğer konu da sebze ve meyvelerin mevsiminde olanlarının seçilmesidir. Mevsimine uygun beslenmek, sezonu hastalıklardan korunmanın en temel yoludur.

Günde 2 bardak yoğurt kabul edilmelidir … Güçlü kemikler için kalsiyum gereklidir. Kalsiyumun en iyi kaynağı ise süt ürünleridir. Günde 2 su bardağı süt veya yoğurt almak kemik erimesi (osteoporoz) riskini azaltır ve vücudumuzun daha dengeli çalışmasını sağlar.

Hayvanı protein önemlidir … Əzələlərimizin üretiminde, büyüme ve gelişmede önemli rol sahibi olan proteinlerle zengin kaynaklar; et, süt ve ürünleri, yumurta, yağlı lepeler ve tahıl ürünleridir. Fakat hayvanı proteinler bitkisel qaynaqlılara göre vücutta daha etkili kullanılmaktadır. Ayrıca hayvanı protein kaynakları demir mineralinin en iyi kaynağıdır. Bu nedenle haftada 2 kez kırmızı et, 2 kez tavuk veya hindi 2-3 kez de balık kabul etmek gerekir.

Bitkisel proteinlerle hayvanı proteinler arkadaştır … Sağlıklı bir beslenme programında günlük protein ihtiyacının yarısı hayvanı proteinlerden, diğer yarısı ise bitkisel proteinlerden sağlanmalıdır.

Tam tahıl ürünleri tercih edilmelidir … Rafina tahıl ürünleri geçirdikleri işlemler neticesinde bulunan vitamin ve mikroelementləri, lifleri kaybeder. Bu nedenle B vitaminleri ve içeriğinde lifler (selüloz) olan tam tahıl ürünleri tercih edilmelidir.

Pirinç pilavı az, bulgur pilavı çok … Bulgur pirince göre B grubu vitaminlerden ve lif (selüloz) daha zengin bir kaynaktır. Ayrıca düşük glikemik indeksi ile daha uzun süre tokluk kan şekerinin ayarlanmasını yükseltir. Bu nedenle sofralarımızda bulgur pilavı pirinç pilavına göre daha fazla konuk olmalıdır.

Alkollü içecek qəbulını sınırlandırın … Eğer alkollü içecek kabul ediyorsanız günde 1-2 alkol biriminden çok kabul etmemeye çalışın. Aşırı miktarda alkollü içecek şişmanlığa yol açar, vitamin ve mineral dengesinin bozulmasına neden olur, kalp sağlığını tehdit eder ve karaciğeri yorar.

Su için … Vücudumuzun düzgün çalışabilmesi ve hareketimizin çətinləşməməsi için suya ihtiyacımız vardır. Günde 8-12 bardak su almak su ihtiyacınızı sağlar. Sıcak havalarda ise daha fazla su tüketilmelidir.

Pişirme yöntemlerinizi doğru seçin … Sağlık için en uygun pişirme yöntemleri ızgara, fırında ve suda qaynatmaqla pişirme. Kızartma ve qovurmalar ise sağlığımıza olumsuz etkiler. Kızartma sonucu oluşan serbest radikaller, kansere yakalanma riskini artırabilir.

41 views

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir