Soğan suyunun faydaları

Sponsor Bağlantılar

fft99_mf5523457

Soğan tıpkı sarımsak gibi güçlü kokusu nedeniyle bazen yemekten qaçındığımız besinler arasında yer alıyor, ancak yine sarımsak gibi sağlığa faydaları nedeniyle uzmanlar tarafından sık sık tüketilmesi öneriliyor. Soğan suyunun faydaları arasında ilk olarak sayılanlar antiseptik olması, bakterilere karşı vücudun direncini artırması, kan basıncını normalde saklaması ve bazı kanser türlerine karşı koruma sağlamasıdır.

Soğan suyunun bazı faydaları bilimsel araştırmalarla desteklenen, ancak bazı kullanım alanları konusunda gerçekten yararlı olup olmadığı konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Soğan suyunun faydaları
Soğanın besin değeri

1 orta boy soğan (110 gr) ortalama 44 kaloridir. Kolesterol ve yağ içermez. Gıda lif bakımından oldukça zengindir ve 1 adet soğan, sağlıklı sindirim sistemi için kritik önemi olan besin lifinden 2 gram içerir. Yani 1 soğan yiyerek günlük besin lifi ihtiyacının 7% -ni almanız mümkündür. Yine 1 adet orta boy soğan 1,2 gr protein, 8,1 mg C vitamini (günlük ihtiyacın% 14’ü), 0,1 mg B6 vitamini (günlük ihtiyacın% 7 -i), 0,4 mcg K vitamini (günlük ihtiyacın% 1) içerir. Soğan aynı zamanda kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, çinko, bakır, mangan ve selenyum mineralleri açısından zengin bir sebzedir.

Soğan suyunun faydaları

Mide krampları: 2009 yılında “Toxicology” dergisinde sonuçları yayımlanan bir araştırmaya göre kırmızı soğan suyu, gıda zehirlenmesine ve strese bağlı mide kramplarını rahatlatır. Katarakt: laboratuvar çalışmaları soğan suyu içmeyin ve düzenli olarak soğan yemenin bazı katarakt türlerinin oluşum riskini önemli oranda azalttığını ortaya koymaktadır.

Kanser: 2011 yılında “Gastroenteroloji” de yayınlanan bir yazıya göre düzenli olarak kırmızı soğan tüketmek mide kanseri riskini düşürür. Sarımsak, pancar, arpa soğanıyla aynı aileden (Allium) olan soğan bu ailede yer alan diğer sebzeler gibi sülfür içeriyor. Bitkisel kaynaklardan alınan sülfür ise bu alanda yapılan çalışmalara göre hücre yapısının korunmasına yardımcı olur ve hücrenin yapısının bozularak kanserli hücreye dönüşmesinin önler. Cornell Üniversitesi tarafından yapılan bir başka araştırmaya göre soğan antioksidan etkisiyle özellikle karaciğer ve kolon kanserine karşı etkili bir koruma sağlıyor. Bu alanda yapılan araştırma sayısı oldukça fazladır ancak ilginç olan son bir statistikada; 32 ülkede yapılan bir araştırmada, yemeklerde daha çok soğan kullanan ülkelerde prostat kanseri nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı tüketim etmeyen ülkelere göre oldukça azdır. Örneğin, İngiltere’de prostat kanseri nedeniyle meydana gelen ölümler soğan kullanımının daha fazla olduğu Hong Kong, Türkiye ve İran’dan 5 kat daha fazladır.

Soğan suyunun faydaları
Anemi: Orta boy bir soğan (yaklaşık 110 gram) 0,2 mg demir içerir ve bu miktar günlük demir ihtiyacının% 1 ine denk gelmektedir. Tabii günlük demir ihtiyacınızı sadece soğan suyu içerek karşılamanız mümkün değil, ancak demir açısından zengin gıdalar tüketmeye çalışarsınızsa, beslenme listenize soğanı da eklenebilir.

Sponsor Bağlantılar

Antiseptik: Soğan sarımsak gibi doğal bir antiseptiktir ve enfeksiyonlarla mücadelede vücuda yardımcı olur. Idrar yolu enfeksiyonu, midede görülen bakteriler, sistit gibi enfeksiyonlu hastalıkların tedavisine yardımcı olması amacıyla kullanılabilir.

Basınç: soğandan olan “Quercetin” adlı bileşenin tansiyonu düşürdüğü ve Hipertansiyonu hastalarında basınç kontrol edilmesine yardımcı olduğu yönünde araştırma sonuçları vardır.

Kolesterol: HDL yani “iyi” kolesterolünüzü yükseltmek istiyorsanız, uzmanların önerisi günde yarım çiğ soğan yemek yönündedir. Tufts Üniversitesi’nden Dr. Dr. Victor Gurewich’e göre her gün düzenli olarak çiğ soğan yemek iyi kolesterolü% 30 oranında yükseltiyor. Iyi kolesterol kan hücrelerinin daha az “yapıştırıcı” olmasını sağlar, damar tıkanıklığına karşı önemli bir koruma sağlar. Özellikle yüksek kolesterollü, yağlı et yemekleri sırasında soğan yiyerek kötü kolesterolün olumsuz etkilerine karşı damalarınızı koruyabilirsiniz.

Diyabet: Gıda lif açısından zengin olan soğan kan şekeri dalgalanmalarını önler ve az miktarda besin lifi tüketimi nedeniyle yaşanan kabızlığa iyi gelir. Soğan hem tip 1 hem de tip 2 diyabet hastalarında glikoz seviyelerinin düşürülmesine yardımcı bir sebzedir.

İdrar söktürücü: Soğan güçlü bir idrar söktürücüdür ve kanın temizlenmesine yardımcı olur.

Öksürük: Geleneksel olarak bronşit ve astım tedavisinde kullanılan soğan suyu aynı zamanda kuru öksürüğe de iyi gelmektedir.

Sivrisinek ısırması: Ağcaqanaq veya böcek ısırdığı bulunduğu bölgeye 1 adet soğan kesip sürerseniz, ya da parmak ucuyla soğan suyu çekerseniz, qaşıntınn önüne kısa sürede alır. Aynı zamanda hafif yanıkların ve küçük kesiklerin daha kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur.

Solunum: Soğanın astım hastalarında akciğerlerin sıxışmasının önleyici etkisi olduğu konusunda bazı bilgiler var, ama faydası konusunda yapılan bilimsel çalışmaların sayısı oldukça azdır. Antiseptik etkisinin solunum yolu ile ilgili hastalıklara iyi geldiği, balgamı temizlediği ve bu hastalıkların neden olduğu öksürüğü azalttığı bilinmektedir. Soğan suyu ve bal karışımı çocuklarda öksürüğü kesmek için geleneksel olarak kullanılan bir reçete.

Soğan suyunun faydaları
Hangi soğan daha yararlıdır? Tüm soğan türleri belli oranlarda antioksidan içerir. Ancak kırmızı soğanın beyaz soğana göre daha güçlü bir antioksidan olduğu belirtiliyor. Soğanın köke yakın bölümü kanserden korunma sağlayan bileşenler açısından en zengin bölgesidir.

Soğan suyunun yan etkileri var mı? Soğana doğal olarak fruktoz içerir. Bazı insanlar mide fruktoz sindirim sırasında zorlandığı için soğan gaza neden olabilir ve bu gaz vücuttan çıxarılmadıqda mide ağrılarına yol açabilir. Bunun yanı sıra reflü hastaları soğan suyu içerken veya çiğ soğan yerken dikkatli olmalıdır, çünkü soğan reflü belirtilerini şiddetlendirebilir. Soğanın kan şekerini düşüren etkisi, kan şekeri seviyesini kontrol altında tutmak için düzenli olarak ilaç kullanan diyabet hastalarında ilaçların etkisini istenmeyen boyutlarda artırabilir. Diyabet için ilaç kullanıyorsanız, düzenli olarak soğan suyu içmeye başlamadan önce doktorunuza danışın. Özellikle yeşil soğanda bol miktarda bulunan K vitamini uzun süre günlük ihtiyaçtan fazla miktarda alındığında bazı kan sulandırıcı ilaçlarla etkileşime geçebilir. Kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız, soğan tüketimi konusunda doktorunuza danışın.

852 views

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir