Stres hakkında bilmediklerimiz

Sponsor Bağlantılar

 

stres-hakkinda-bilinmeyenler

Stres ve onun işlediği komplikasyonlar hakkında birçoğumuzun belli kadar bilgisi var. Stresin potansiyel tehlikesi ile hemen hemen her gün karşılaşırız. Bilgimiz de var ki, stres kan basıncının yükselmesi veya inmesinin, iştahın artış veya aksine, iştahsızlığın, yorgunluğun, veya bazen yüksek etkinliğin, çok konuşmanın, ya da tam tersi, içine kapanmanın sebebi olur. Biliyoruz ki, stresin etkisi altında biz enfeksiyonlara, depresyonlara, mutsuz olaylara maruz kalıyoruz. Stresle sık sık karşılaşıyoruz. Fakat onun hakkında bazı şeyleri bilmiyoruz. Stres nedir ve stres yaratan durumlar nelerdir? Stres gücü dış etki sonucu organizmada oluşan gerginlik halidir.

Stresin ilk belirtileri

Kalp çarpıntılarının artması / nabzın hızlanması – normalde 70-80 olan kalp vurgula¬rının sayı stres sırasında 120-160-a ulaşabilir.

Kanda şekerin miktarının artması

Solunumun hızlanması ve yüzeysel olması

Damarların daralması (spazmlar) / baş ağrıları – büyüklerde basıncın artması

Cildin renginin değişmesi – sinir sisteminin faaliyet tipinden bağımsız olarak kızarması veya ağarması

Terleme veya aksine, ağzın kuruması

Hareketin artması, jestikulyasıyanın güçlenmesi, mimiklerin değişimi vb. Bu belirtiler kanda adrenalinin artmasının belirtileridir.

Hayat etkinliğinin aşırı koşullarının etkisi sonucu oluşan uzun süreli stres halinde insanlarda aşağıdaki durumlarda gerçekleşir:

kötü uyku

Tahriş,iltihap

Aileden, arkadaşlardan uzaklaşma

Sık sık yaşanan nezle ve kırıklık

baş ağrıları

sindirim sorunları

derslerde dikkatsizlik

Boyun ve baş bölgesinde kas gerginliği

ağızda kuruluk

yapışkan eller

ağlamak isteği

Bir yerde karar verememek

İştahının ya çok, ya da hiç olmaması

Stres durumları hakkında

1. Aile stresi – ailede çatışma – bazen ailede tespit yok, çocuktan gizli tutulan Çatışmalar de olur. Maliye başarısızlıkları, ebeveynlerden birinin hasta olması, ayrılma perspektifi – bunların hepsi  ailede olan çocuklarda stres halini yaratıyor.

2. Okul veya üniversite stresi – birçok öğrencilerin bununla başı derttedir. Programların çok olması, öğretmenlerle anlaşmazlık, yurt şartlarının kötü olması, zamanında kabul edilmeyen gıda, İlçe çocuklarının kendi evlerinden uzak düşmesi vb.

Sponsor Bağlantılar

3. Flört döneminde yapılan stres halleri – kıskançlık, güvensizlik, ihanet, ebeveynlerin itirazı – bu özel bir konudur.

4. Yabancı görüntüyle ilgili olan stres – bu daha çok dış görünüşünden memnun olmayan genç kızlarda olur.

Modern zamanda stres durumun sadece fiziksel özelliklerine değil, daha çok kimlikle çevredekiler arasında olan işbirliğinin özelliklerine olan reaksiyondur. Stres daha çok bizim görüşlerimiz ve durumu önemsememizin ürünüdür.

Stres ile mücadele

1. Hayata bir başka gözle bakmayı öğrenmek. Stresle mücadele kendine etkiden başlıyor – kendinizin fiziksel ve duygusal güven aşılamanıza göre sadece siz sorumlusunuz.

2. İyimser olmalı. Karamsarlık – strese yol açar.

3. Korku, heyecan getiren her şeyden mümkün olduğunca uzak olmak – korkulu sinemalar, kriminal ilişkin programlar, korkulu kitaplar vb.

4. Düzenli olarak spor yapmak.

5. Her işe nizam-intizamla yaklaşmak. Dikkatsizlik, disiplinsizlik bir yandan bir tür “özgürlük” hissini yaratsa da aslında stres yaratır. planlı olmak gerekir, yapılacaklar listesi tutulmalıdır.

6. Hayata sevinmeyi öğrenmek gerekir. Dikkati ve hisleri işten, her faaliyetten memnun olmaya yöneltmeye çalışmak gerekir.

7. en iyisi olmak zorunda değil.

8. Sadece kendin hakkında düşünmemek

9. Geçmiş olaylar hakkında çok düşünmemek

10. İyi, düzgün beslenmek

11. Zararlı maddelerden uzak olmak

12. İyi uyumak

13. Ender masaj yapmak – bu gerginliğin azalmasına ve genellikle stresin azalmasına etki ediyor.

14. Günlük hayatın aynılığı mücadele – tiyatroya gitmek, misafire gitmek, uzak akrabalarla görüşmek, istirahat günlerinde istirahat etmek gerekir. Bunlar oluşmuş stresten vücudu kurtarmak için gereken fasileni sağlamak içindir.

Fikirlerin döneminin değişimi – geçici olarak tamamen başka bir işle uğraşmak – eğitim alanlar sınavdan önce fikirlerini başka bir etkinliğe yoğunlaştırırsa – ilginç kitap okursa, sinemaya giderse, sevdiği insanlarla görüşürse strese daha az maruz kalır.

Stresten uzak olmak için

1. Hayatın stres düzeyini düşürmeye çalışmak gerekir – fikirleri bir yere yönlendirmek, kendini tüm olayların suçlusu gibi hissetmemek.

2. Meslek bulmak – daima endişe içinde yaşayan insan bir iş veya eğitim almayı düşünürse stres yaratan durumlar çoğu zaman uzak olur.

3. Kendine saygılı olmayı öğrenmeli – böyle insanlar kendine güvenli olur ve stres durumlarından kolayca çıkıyor.

4. Zamanlı olarak istirahat etmek gerekir – kitap okumak, müzik dinlemek vb.

5. Her zaman olayların senin yararına, genel olarak iyi sonuçla kurtaracağına inanmak.

6. Hiçbir zaman kaderden etkilenmemek

Böylece, insanın stres durumundan er ya da geç çıkması çoğu zaman kendi ellerinde olur.

204 views

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir